Uwagi dotyczące serwisu

Uruchomiłem wątek na forum - "Uwagi dotyczące serwisu". Coraz więcej pojawia się kont, więc wierze, że będzie możliwa jakaś rozsądna dyskusja o tym, co można poprawić jeszcze, albo co dodać... Problem w tym, że nie jestem programistą, więc skodowanie wielu rzeczy może mi zająć baaaardzo długo ;)

A serwis co jakiś czas zmienia swój wystrój, układ. Niedawno zrobiłem negatyw serwisu z przeznaczeniem dla osób niedowidzących. Teraz będę musiał poprawić ten layout, bo właśnie zmodyfikowałem podstawową skórkę - teraz szerokość już nie 760 (co było przystosowaniem do rozdzielczości 800x600) a 900 pikseli (okazuje się, że z rozdzelczości 800x600 korzysta 7.1% internautów). Zmiana layoutu to również przygotowania do prezentowania treści reklamowych. To trochę jak gwałt na serwisie. Ciekaw jestem co sądzą czytelnicy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

a propos taksonomii

tak sobie myślę, że niekoniecznie pasuje mi mieszanie typowej nawigacji obszarami merytorycznymi ("artykuły", "felietony", "cytaty") z nawigacją hmm funkcjonalną - "rss", "forum", "szukaj". ten sam zarzut mam w stosunku do drugiego wiersza nawigacji - zrobił Ci się misz-masz, Vagla obok FAQ, polityka prywatności przy kontakcie (jeszcze ujdzie), index przy logowaniu...

tak a propos, czemu nie wykorzystać użyszkodnictwa serwisu do projektowania taksonomii? jest trochę freeware narzędzi do badania pt. "sortowanie kart", w tym oparte na interfejsie www... jestem pewien, że każdy z użytkowników z przyjemnością wziąłby w tym udział, coby pomóc w tworzeniu. jeśli boisz się zaufać userstwu, polecam zamkniętą formułę badania (służę pomocą, nie chcę się tu wymądrzać in pub).

kategoryzacja informacji.
news pierwszy z brzegu: http://prawo.vagla.pl/wadliwe_oprogramowanie_20050718 ("Wadliwość oprogramowania komputerowego jako przedmiotu obrotu prawnego")

no i cóż my tu mamy... "edukacja", "jednostka", "umowy", "artykuły" hmmmmmmm
Tak się przypadkiem składa, że zanim odwiedziłem sekcję artykułów, wlazłem gdzieś na siakieś info nt konstrułowania taksonomii (wiesz, że ja się lubię przypierniczać ;) Tamże widziałem jakieś słowo wstępu nt kategoryzacji. Ach, wiem, to był bodaj index (u Ciebie: spis treści). kiedy to piszę, nie pamiętam drzewa kategorii, zaczynam się też zastanawiać pomału, czy bez odwiedzania indeksu wiedziałbym o co chodzi z tymi odnośnikami "edukacja" etc.? nie wiem. a raczej wiem - nie chcę się domyślać. niech to będzie czytelne pałką w łeb przyporządkowanie do kategorii, albo nawigacja kontekstowa, teraz jest ni to, ni sio. ale klikajmy lojalnie dalej.
co mamy w breadcrumbach? str.gł > dzieci (podkreślenie moje). tak se myślę (a jak), że w sumie dobrze jest czuć się wiecznie młodym, choćby z racji potrzeby wiecznego samodoskonalenia (ergo: edukacji), ale spójność 4ever ;) To rzecz jasna detal. no to jedziemy po kolejnym odnośniku, a że - jak wiadomo - nawet najgłupszy user nie ma całkiem płaskiej krzywej uczenia - eureka! "jednostka" to będzie kolejna kategoria "gdzieś w drzewie". na to cieszę się jak małe dziecko - pewno w breadcrubmie znajdę "str. gł > jednostka". ale tym razem nie będzie lizaka ;) why? nie wiem. to gdzie ja jestem buuu mamaaaa! tak pewno mógłbym jeszcze chwilę ("tajemnice" odnoszą do "własność intelektualna"), ale oszczędze czytającym słowotoku ;)

a w ogóle to fajnie, że wreszcie i w ogóle ;)

ostatnia uwaga: kto do cholery zajął nicka eof na userliście? eof jest tylko jeden ;)

Ty Eryku zająłeś

VaGla's picture

Eof jest jeden i ty go zająłeś jakiś czas temu. Ale, że nie pamietasz hasła ani faktu, że już ten serwis widziałeś wcześniej w nieco innej postaci i jeszcze bez przerzuconej bazy, to już nie moja wina. Co do uwag merytorycznych - przemyślę wszystko. Wiem też, że wielu uwag wdrożyć nie dam rady.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

no coż, bijam się w biust

że podglądałem, pamiętam. faktycznie, chyba się nawet rejestrowałem ROTFL

WTF?

dajmy temu mechanizmowi jeszcze jedną szansę... przed chwilą wysłałem posta w kosmos heh... Poszedł do moderacji czy w /dev/null/ hmm? w każdym razie - bez żadnego komunikatu :( Spróbuję raz jeszcze, a tymczasem w ten sposób powstała kolejna uwaga do poniższej listy ;)

zwracam honor

tym razem jestem ślepy - komunikat się objawił - o moderacji.

uwagi wizualne

tak patrzę jeszcze na prawą szpaltę... tam są same nagłówki, więc wszystko idzie fontem półgrubym. nie jestem pewien, czy to na pewno fajne. cała szpalta jest najważniejsza? ;) traktowałbym to jako nawigację niby-kontekstową (niby, bo to popularity index etc)

ale heca, rzekła świeca

zrównywać post na forum z informacją np typu artykuł? skoro tak, to po co je rozdzielać? lubię ideę hiperpołączeń, ale bez przesady z tą wiki-manią ;)

btw, ciekawe, czy ten komentarz opublikuje się bez moderacji hhehe

Ten - nie.

VaGla's picture

Ten Twój post nie ukazał się bez moderacji, ale następne Twoje posty ukażą się już bez moderacji. Cóż. Nie wszystko to jest doskonałe. Okazało się przy okazji, że nie cały sajt się waliduje i musze jeszcze kilka stron poprawić. Jakie to męczące. Strasznie, ale mam nadzieje, że będą tego jakieś efekty :) Chociażby w postaci edukacji mojej włąsnej :)
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

moderacja vs. edycja wrzuconego komenta

nie wiem co dokładnie kryje się pod etykietą "moderuj", ale mam nadzieję, że skoro mogę zedytować treść własnego komentarza, to mogę go i usunąć? dlaczego - spójrzmy choćby na moje wczorajsze miotanie postami. jak znam życie, pewnie tego nie wprowadzisz, bo musiałbyś wyszukać wywołanie odpowiedniej funkcji drupala, która powoduje stosowny update bazdy, ale przydałby się guzik "usuń" obok "edytuj" przy wlasnym poście. to trochę kwestia polityki - można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś wyjmuje wysłany wcześniej post z przydługiej dyskusji, przez co kolejnym czytającym ciężko złapać sens. ale taka sytuacja w tym akurat serwisie występować nie będzie? przydałaby się natomiast do czyszczenia śmieci podobnych rozrzuconym przeze mnie ;)

Ja mam link "usuń"

VaGla's picture

Nie musze niczego zmieniać :) Ja mam taki link jak usuń. Nie wszyscy userzy mają takie same prawa. Jednak nie mam zamiaru zbytnio nadużywać możliwości kasowania postów, dlatego możliwość pisania komentarzy bez stosownej moderacji nadaje tylko niektórym userom - tym mianowicie, których albo znam osobiście albo w swoich komentarzach piszą na temat :) Co do moderacji to zaszłość z wczesnego etapu pracy nad tym sajtem, gdy chciałem dopuścić możliwość komentowania przez osoby niezarejestrowane. Odszedłem od tego pomysłu...
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

Dodałem kilka pól

VaGla's picture

Podczas procesu zakładania konta, a także potem, tam gdzie przechowywane są dane na temat zalogowanego użytkownika (i możliwa jest edycja tych danych) umieściłem takie formularze, które umożliwiają ogłoszenie pól zainteresowań danego użytkownika oraz URL'a do jego strony internetowej oraz podanie miasta w którym lub w okolicy którego mieszka. Być może jest to przyczynek do zbudowania jakiegoś community?
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

JESZCZE WIĘCEJ Unikalnych Użytkowników

dziś nie będę się czepiał ;)

może zastanowiłbyś się nad dalszym poszerzeniem interakcji? doceniam dopuszczenie użytkowników do komentowania (W KOŃCU). ale to, co narzuca mi się w dalszej kolejności, (taka moje zboczenie - patrzeć "w imieniu użytkowników"), to - dać im więcej władzy ;) Mam na myśli prawo do inicjowania dyskusji, poprzez umieszczanie aktualności (?). znak zapytania sugeruje, że można zawsze oddzielić wkład użytkowników od Twojego autorskiego - choćy z dbałości o za przeproszeniem markę. oczywiście - niech to będzie dla piszących dorzecznie wybranych... No bo skoro mamy kategoryzację informacji, to daj "power to people". innymi słowy (populizm dziś przeze mnie przemawia) - rozwiajaj się, albo giń ;)

Eryku - ale to już jest

VaGla's picture

Jeśli wejdziesz na stronę główną i poszukasz newsa o zniknięciu serwisu FFII to zorientujesz się pewnie, że wrzucił go na sajt Władek :) Są userzy, którzy mają prawo wrzucać newsy :) Również pragne ich selekcjonować bardzo ostrożnie :)
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

no cóż...

fakt, o to się właśnie rozchodziło :)

btw, ciekawość czemu mój ostatni post wpadł dwukrotnie ;)

hmm chronologia

no to się jednak przyczepię. bezwzględne pierwszeństwo wątkowości przed chronologią? mój post wpadł sobie w dziwne mniejsce :)

co zaś do poprzedniego, trochę za dużo tu skrótów myślowych, ale ogólnie chodzi o danie zarejestrowanym użytkownikom możliwości współredagowania serwisu.

Uruchomiłem dwa nowe moduły

VaGla's picture

Uruchomiłem kolejne dwie części serwisu. Pierwsza ma za zadanie zbieranie inforamcji o wydarzeniach przyszłych, takich jak konferencje, spotakania czy inne wydarzenia, jak choćby wybory prezydenckie...

Druga z sygnalizowanych w niniejszym poscie "funkcjonalności" dotyczy książek - uruchomiłem moduł odpowiedzialny za prezentowanie mojej kolecji :) Można teraz komentować poszczególne pozycje - musze jeszcze sprawdzić czy wszystkie wprowadziłem...

--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

Dodałem kolejny gadżet - zakładki

VaGla's picture

Tak. Teraz każdy z zalogowanych użytkowników będzie mógł przechowywać sobie różne linki w takim specjalnym bloku z zakładkami. Można sobie dodawać zarówno strony z tego serwisu jak i zewnętrzne strony. Jest też taki szybki link, czyli można dodać stronę z serwisu, na której w danej chwili się człowiek znajduje. Myśle, że może to być interesujące narzędzie. Jakieś uwagi?
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

Dodałem też mapę serwisu

VaGla's picture

Jest już dostępna mapa serwisu wraz z linkami do feedów RSS. Zatem wszystkich zainteresowanych zapraszam do korzystania i do sygnalizowania uwag dotyczących sposobu pokategoryzowania pewnych informacji. W wielu przypadkach szufladki w które wkłada sie informację mają bardzo duże znaczenie.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

TAXonomy - nic mnie już nie zaskoczy

a propos komentowania kategoryzowania informacji: WSZYSTKO MI SIĘ PODOBA, odkąd yahoo umieściło listę dyskusyjną na temat taksonomii w kategorii ekonomia. złośliwi powiadają, że to z uwagi na frazę tax, zawartą w anglojęzycznym zapisie słowa taxonomy ;)

email

Witam.

Parę słów wstępu to ja napisałem w mailu, którego Twój serwer odrzucił (najwyraźniej spamuję). Mógłbyś mi wyjaśnić, czemu jestem spamerem? Owołujesz się (a raczej Twój serwer) do http://dnsbl.rangers.eu.org/ ale chyba jest zbyt późno dziś, ba je nie wiem o co chodzi. Dwia bazy mają "temporary" problem z DNS, wiele jest "dead", tylko BLARSBL, który "should not be used" pokazuje "LISTED (127.1.16.1)", co ma oznaczać "Legal threats" i "Spam sending domain". Czy to oznacza, że _każdy_ serwer neostrady i dsl-a jest dla Ciebie nielegalny ?

Mam prywatną sprawę i nie mam jej jak przesłać :-(
Problem z serwerem to ja miałem 2,5 roku temu (chyba, że o czymś nie wiem).

Pozdrowienia.
Robert Kalinowski

Mi się podoba ilustracja:)

Mi się podoba ilustracja:) Mógłbyś wypuścić piny "ja też czytam prawo.vagla.pl"

J.U.S.T. Journeying Unit Skilled in Troubleshooting

telemedycyna i e-zdrowie

This comment has been moved here.

Średnio mi się podoba

O ile samo poszerzenie sekcji ze "spisem treści" jest całkiem do przyjęcia, to brakuje teraz wyraźnego wizualnego podkreślenia, że jest to tylko spis treści (dawniej wystarczała sama mała szerokość).

Przydało by się jakieś podkreślenie tego podziału. Np. inny kolor tła.

Podobnie z sekcją skrótów na górze. Jest poza ramką, na białym tle. W rozdzielczości 1280x1024 jest sporo tego białego tła po bokach - które tutaj jest wypełniaczem pustego miejsca. Więc te skróty na górze także wyglądają jakby były poza treścią strony. Tak trochę sieroco... Powinny być objęte ramką jak reszta treści. Albo jakoś inaczej powinny być dołączone do reszty strony.

Wersja serwisu na komórki

Ja bym chciał widzieć wersję przystosowaną do komórek, czyli do wyświetlaczy o bardzo małej rozdzielczości. Opera nieźle sobie radzi nawet w trybie "Fit to width", ale przydałaby się jakaś optymalizacja layoutu.

Tu jest symulator http://www.operamini.com/beta/simulator/, tak że możesz śmiało sprawdzić jak wygląda serwis pod komórką bez katowania takowej.
--
dexter

Jako

Maltan's picture

konserwatysta będę cierpiał, ale w końcu przyzwyczaję się do zmian. Per aspera ad astra.

Jak zobaczyłem ten obrazek, to pomyślałem, że to jakaś demonstracja w Twojej obronie. :)

Te bloki po prawej są takie szerokie ze względu na foto, jak rozumiem?

Wojciech

To przygotowania do reklam :)

VaGla's picture

Zacząłem myśleć nad zmianami layoutu, by wkomponować w serwis miejsce na reklamę. Tak wygląda prawda.

A zdjęcie zrobiłem, gdy odwiedziłem z aparatem protestujące pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pielęgniarki. Fakt, że ten chłopak miał na tej tablicy nieco inne hasło, ale pomyślałem, że tak jak to przerobiłem będzie ładnie :) A zdjęcia protestu pielęgniarek, które uwolniłem jako public domain dostępne są w repozytorium Commons Wikipedii: Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, 20 czerwca 2007.

Mam też inne zdjęcia. A myślenie nad takimi banerkami, w których można wykorzystać różne "interesujące" zdjęcia, to fajna sprawa.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

OK

Maltan's picture

W pierwszej chwili miałem zamiar wyruszyć, żeby odbić najlepszego admina z rąk pewnej władzy :) Szparko wycofałem się z tego konceptu. Percepcja jeszcze jako taka :)

Ale come down. :) Reklamy, byle konserwatywne ;)

Wojciech

Właśnie zauważyłem taki

Właśnie zauważyłem taki szczegół: a:visited jest czarny i bez podkreślenia, trochę się zlewa z tekstem. Czy można prosić o dodanie odrobiny niebieskiego do tych linkow?

Postaram sie

VaGla's picture

To co jest teraz jeszcze nie jest docelowe. Na razie pobawiłem się nieco poukładaniem od nowa na stronie div'ow. W planie mam jeszcze pobawienie się css'ami, by usprawnić nieco czytelność informacji. Będzie też trochę zmian z tą prawą (dziś szeroką) kolumną - pewnie nie wszystkie będą się Państwu podobały, ale staram się uwzględniać sugestie, chociaż pewnie nie wszystkie się uda.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>