Zwolniony za opinię o p2p
Alex Hanff został zwolniony z pracy po tym jak wypowiedział się w BBC na temat amerykańskiego wyroku w sprawie Grokstera.
Alex Hanff wypowiedział się podczas wieczornego programu BBC (w pracy pozwolono mu wyjść nieco wcześniej na nagranie). Trzydziestojednoletni brytyjczyk był w tym czasie już od tygodnia konsultantem w firmie Aldcliffe Computer Systems z Lancaster, a wypowiedział się w sprawie amerykańskiego wyroku dotyczącego Grokstera.
Dlaczego go zaproszono? BBC zaprosiło go do programu, gdyż nieco wcześniej prowadził serwis internetowy DVD-Core, który "zwalczany" był w batalii prawnej przez the Motion Picture Association of America. Tu trzeba dodać, że Haffn następnie "z własnej woli" zamknął serwis, który pozwalał "wskazywać" użytkownikom miejsce przechowywania plików z filmami i muzyką, z wykorzystaniem mechanizmów BitTorrent.
Tak czy inaczej - Hanff wypowiedział się w BBC w duchu "przyjaznym" w stosunku do Grokstera i został zwolniony z pracy, gdyż jego pracodawcy uznali, że jego podejście "nieszanujące własności intelektualnej" może wywołać szkodliwe skutki dla interesów firmy.
Jednym z powodów zwolnienia było podobno to, że Haffn miał jakoby zataić podczas rozmowy kwalifikacyjnej swoje wcześniejsze działania związane z DVD-Core. Hanff jednak zapowiedział, że będzie dochodził swoich roszczeń w stosunku do pracodawcy przed sądem. Jak komentuje the Register: Hanf został zwolniony, gdyz miał własną opinie.
To juz drugie takie doniesienie. Wcześńiej chodziło o nauczyciela akademickiego w Hiszpanii... Kto będzie następny?
[The Guardian] [IDG][Silicon.com][Register]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>