Jutro kulminacja patentowa
Życie Warszawy: "Być może jeszcze dziś europosłowie zadecydują o tym, czy można patentować programy komputerowe.Ta decyzja określi przyszłość europejskiego rynku informatycznego. Patenty na oprogramowanie to zagrożenie dla polskich firm". Co prawda dziś się nie rozstrzygnęła sytuacja, ale zapowiada się, że jest blisko tego, by w Parlamencie projekt dyrektywy upadł całkowicie.
Gazeta Prawna: "Trwa walka o kształt dyrektywy o patentowaniu wynalazków realizowanych za pomocą komputera. Jej drugie czytanie w Parlamencie Europejskim odbędzie się podczas rozpoczynającego się jutro posiedzenia" (tu warto zwrócić uwagę na komentarze czytelników).
Holenderski liberał Toine Manders zgłosił poprawkę o całkowitym odrzuceniu dyrektywy, a to dlatego, że wg niego: "w Strasburgu zapanuje jutro chaos. Niektóre poprawki przejdą, niektóre nie. Nikt już nie wie, jaki będzie ostateczny wynik, skoro wymagana jest absolutna większość. Parlament ryzykuje, że stworzy kurę znoszącą złote jaja dla prawników patentowych oraz koszmar dla biznesu" - jak podała PAP. W podobnym duchu wypowiadał się dziś rano BusinessWeek.
To najbardziej lobbowany projekt dyrektywy w historii Unii Europejskiej i to zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Jak właśnie powiedział dziennikarz TVN24: "z jednej strony zaprzęgnięte są gignatyczne pieniądze, z drugiej jedynie siła przekonywania".
Jutro głosowanie, i nie wiadomo do tej pory jaki będzie wynik negocjacji politycznych grup. Ostatnie doniesienia Businessweeka mówią już o "niebezpieczeństwie" w jakim znalazł się projekt dyrektywy.
Polscy Eurodeputowani będą raczej głosowali za poprawkami proponowanymi przez Michela Rocarda, a więc za kształtem projektu przyjętym przez Parlament w pierwszym czytaniu (przeciwko patentowaniu oprogramowani). Jednak zapowiada się, że dyrektywa zostanie odrzucona całkowicie - zadaje się, że grupa socjlistów będzie głosowała za odrzuceniem dyrektywy...
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>