Skazany za phishing

Dwudziestodwuletni Douglas Havard z Teksasu, został zkazany w Wilekiej Brytanii na sześć lat pozbawienia wolności. A za co? Za phishing.

Jak pisze Gazeta Wyborcza Havard "ukradł 6,5 mln funtów". Dalej Gazeta pisze: "Badania pokazują, że plaga ta wciąż się nasila - w USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy próbowano okraść w ten sposób aż 73 mln internautów.

Gazeta cytuje analityków, którzy ostrzegają, że jeśli nie uda sie opanować phishingu, to może to "podkopać zaufanie do internetowej bankowości, handlu online i wszelkich operacji związanych z finansami w internecie", a ja sie zastanawiam skąd wogóle się takie zaufanie wzięło? Chyba tylko z nieświadomości użytkowników i nierzetelności dostawców rozwiązań, którzy bagatelizują zagrożenia, a czasem twierdzą, że ich rozwiązania są bezpieczene (chociaż nie są: taki przykład mógłbym dać, jak mnie przekonywał pewien handlowiec do pewnej usługi, ale to może przy innej okazji...). Tu niestety bierze się pod uwagę statystykę - jeśli tylko jakiś procent ogółu transakcji to fraudy - można oferować, jeśli fraudy przekroczą zamierzony przez usługodawcę próg - zaczyna on sie niepokoić. A przecież to tylko problem oswojenia się z nowymi technikami komunikacyjnymi.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>