Co po wyborach?

W najnowszym Computerworldzie znaleźć można wywiad z dr. Pawłem Węgrzynem z Platformy Obywatelskiej, szefem zespołu Jana M. Rokity ds. społeczeństwa informacyjnego. Wywiad zatytułowano "Żadnej agencji, żadnej superkontroli".

Chodzi o to, że Prawo i Sprawiedliwość (być może przyszły koalicjant PiS) zapowiedziało wcześniej powołanie agencji ds informatyzacji, która miałaby skupić w sobie wszelkie kompetencje z tego zakresu. Platforma Obywatelska zapowiada zaś, że nie chce takiej agencji. Zapowiada również, że ma zamiar znowelizaować uchwalona niedawno ustawę o informatyzacji niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne (ustawa jeszcze nie weszła w życie).

Platforma Obywatelska Chce również zlikwidować dział "informatyzacja" i wprowadzić dział pod nazwą "teleinformatyka" (który zajmować sie będzie standardami; a będzie ten dział połączony z działem "łączonść"). Zastosowania informatyki przejdą zaś pod skrzydła ministra ds. administracji publicznej.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>