Spam i pozbawienie wolności

W stanie Virginia w USA zapadł pierwszy wyrok w sprawie o wysyłkę niezamówionej informacji drogą elektroniczną (spam) i oszustwa popełnione tą drogą. Jeremy Jaynes, mieszkaniec Północnej Karoliny i jego siostra Jessica DeGroot, zostali uznani winnymi wysyłki setek tysięcy elektronicznych komunikatów, za pomocą których "sprzedawali" nieistniejące usługi.

Jaynes został skazany trzeciego listopada na 9 lat pozbawienia wolności, zaś jego siostra na karę grzywny w wysokości 7500 dolarów. Sprawa rozpoczęła sie rok temu, w grudniu. Wyrok nie jest prawomocny, tak więc prawdopodobnie nastąpi ciąg dalszy sprawy.

[Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>