Lindows, znaki towarowe

Microsoft pozwał Lindows w kilku krajach podnosząc, iż Lindows narusza uprawnienia wynikające z prawa ochrony znaków towarowych. Lindows zmienił nazwę na Linspire, by do sądu nie być pozywanym więcej. W USA zaś nadal toczy się spór dotyczący znaczenia słowa "windows" (okna) i ew. naruszenia znaków towarowych.

Pierwsze orzeczenie prezentowało stanowisko, że należy do tego terminu odnosić znaczenie sprzed 1985 roku, kiedy powstał system Windows 1.0. Microsoft odwołał się od niego, ale właśnie się okazało, że to odwołanie nie zostało przez sąd przyjęte (PDF).

Proces dotyczący ew. naruszenia znaku towarowego, który będzie teraz toczył się przed sądem okręgowym uwzględniał będzie znaczenie jakie miało słowo "windows" w latach osiemdziesiątych, co ma istotny wpływ na ew. stanowisko sądu.

Zobacz również:
[The Register]
[ZDNet]
[Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>