Zniesławienie mailem

Sąd w Kanadzie (Ontario) orzekł, że pewnej pani archeolog należy się odszkodowanie w wysokości 125 tysięcy dolarów w związku z komentarzami jakie były wysyłane poprzez internet przez prywatne osoby.

Zdaniem sędzi: wysyłanie oszczerstw czy pomówień w formie elektronicznych komunikatów w sposób bardziej znaczący może wypłynąć na czyjeś dobre imie, niż wysyłanie kopii tradycyjnych listów. W omawianej sprawie Cheryl Ross dochodziła swoich roszczeń od Pata Holley'a w związku z jego komentarzami publikowanymi w Internecie.

Wedle dokumentów sądowych w 2003 roku Holley wysłał do około 30 osób listy elektroniczne, zatytułowane "beware of . . . grave robber cheryl ross archeologist" (uważaj na Cheryl Ross, archeologa okradającego groby). W liście znalazło się również polecenie wysłania kopii wiadomości do innych osób. Zapoczątkowało to lawinę listów (efekt łańcuszka), które nie pozostały bez rekacji w zawodowym środowisku pomawianej.

[Slashdot][Globenadmail]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>