Patenty coraz bliżej

Rzeczpospolita: "Na najbliższym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ma się rozstrzygnąć los unijnej dyrektywy dotyczącej patentów w dziedzinie nowych technologii. - Głos Polski może mieć decydujące znaczenie - uważa Mark MacGann, dyrektor generalny europejskiego stowarzyszenia przemysłu EICTA."

Economist opublikował właśnie na swych łamach opinię, zgodnie z którą światowy system patentowy wymaga reformy: "W 1998 roku Ameryka przyjęła możliwość przyznania patentnu na tzw. "metody biznesowe", które gwarantowały prawa wyłączne (monopol) na niektóre sposoby prowadzenia biznesu, przy czym wiele z przyznanych patentów dotyczyły metod już znanych. To był błąd".

Na stronach Ministerstwa Nauki i Informatyzacji pojawił się zaś krótki tekst rozpoczynający się od słów: "Nie można pozwolić na nieograniczone patentowanie wynalazków realizowanych za pomocą komputera tak jak nie patentujemy odkryć, teorii naukowych, czy rozwiązań organizacyjnych".

Ministerstwo ma podjąć starania, żeby Parlament Europejski, do którego trafi budząca wątpliwości dyrektywa, ponownie przedyskutował jej zapisy. Nie ma tam co prawda konkretów i niewiadomo do końca co zrobi ministerstwo (bo rząd Polski nie ma wpływu na Parlament Europejski), jednak trzeba jasno powiedzieć: na tym etapie chodzi o to, by w UE pojawiła się dyrektywa, która jasno i klarownie będzie stanowiła o niemożności przyznania prawa wyłącznego (czasowego monopolu) na programy komputerowe. Projekt przyjęty przez Radę ds konkurencyjności nie spełnia tego kryterium (wedle zapisów projektu: niby nie można opatentować programu, ale jednak można).

Przywołana wyżej EICTA jest za patentowaniem oprogramowania.

[Zobacz również felieton: Patenty na logikę]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>