Patenty: lobbing na rząd

Gazeta Wyborcza: "Europejskie koncerny elektroniczne i elektrotechniczne lobbują w Polsce na rzecz patentów. Listy ślą bezpośrednio do premiera Belki - dowiedziała się "Gazeta". Czy polski rząd ulegnie w sprawie spornej dyrektywy patentowej?" Krajowe filie koncernów Siemens, Nokia, Philips, Ericsson i Alcatel złożyły na ręce premiera Marka Belki oficjalne oświadczenie o ich stanowisku w sprawie "dyrektywy patentowej". Jednak treści listu nie znamy.

Artykuł cytuje rónież fragmenty zapisu (w tym nagranie wideo) z obrad Rady z 18 maja 2004 r., które są dostępne na stronach AEL w formacie ogg.

Jednocześnie warto za serwisem 7thGuard powiedzieć: "Wbrew doniesieniom niektórych środków masowego przekazu, polski rząd nie jest osamotniony w przeciwstawianiu się lobby zabiegającemu o przyjęcie spornej unijnej dyrektywy"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>