Wstrzymanie rozpowszechniania i produkcji

Tokijski sąd okręgowy wydał zakaz produkcji oraz rozpowszechniania (sprzedaży) edytora tekstów Ichitaro, który uznawany jest za jedynego rywala dla produktu Word firmy Microsoft na japońskim rynku. Decyzja sądu dotyczy również innego produktu - edytora grafiki - Hanako.

Sąd wydał taki zakaz w wyniku toczącego się sporu sądowego związanego z ochrona patentową pomiędzy firmami Matsushita Electric Industrial oraz Justsystem (producenta programu Ichitaro oraz Hanako).

A chodzi o to, w jaki sposób działa system pomocy w oprogramowaniu Justsystem, który - zdaniem Matsushita - narusza uprawnienia tej firmy, wynikającego z patentu o numerze 2,803,236, przyznanego przez japoński urząd patentowy w roku 1998. Justsystem rozpoczęło sprzedaż swojego programu Ichitaro w sierpniu 1985 roku. Justsystem zamierza odwołać się od decyzji sądu.

[Computerworld] [Slashdot][Bloomberg][JapanTimens]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>