Otwarte wybory i głosowania

W USA zaproponowano projekt regulacji The Count Every Vote Act of 2005 (PDF), która w założeniu ma poprawić szereg problemów ujawnionych podczas ostatnich wyborów, a dotyczących cyfrowych maszyn służących do oddawania i liczenia głosów wyborców.

W założeniu chodzi o to, by każde elektronicznie przeprowadzane wybory i głosownaia miały swoje potwierdzenie na papierowym nośniku (niezależnie od rodzaju zastosowanej maszyny do głosowania). W propozycji mówi sie również o tym, by kod źródłowy działającego w maszynie wyborczej oprogramowania był ogólnie dostępny dla wszystkich zainteresowanych (stąd nazywa się tę propozycję an 'open-source' voting bill).

[Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>