Harmonizacja eurocywilnego
Internet jest transgraniczny. To truizm. Polska należy do Unii. To również truizm. Wielokrotnie na tych łamach zwracałem uwagę na różnice w interpretacji podstawowych pojęć prawnych. Rzeczpospolita w dzisiejszym wydaniu publikuje rozmowę z prof. Christianem von Barem z uniwersytetu w Osnabrück, szefem Grupy Studyjnej ds. Europejskiego Kodeksu Cywilnego.
W rozmowie tej czytamy: : "Harmonizacja prawa cywilnego to rzeczywiście niełatwe zadanie. Przewiduję, że pierwszy etap, czyli określenie wspólnej terminologii, znalezienie wspólnego języka między różnymi systemami, może nam zająć pięć lat".
Prace nad unifikacją ogólnoeuropejską trwają i ich efekty będą niewątpliwie miały bardzo istotne znaczenie dla stosunków prawnych związanych z Internetem.
Warto śledzić ten temat, mimo iż - jak mówi profesor: "Prace naszej grupy nie są finansowane ani koordynowane przez władze Unii. To niezależna dyskusja naukowa, organizowana przez uczelnie uczestniczące w tym przedsięwzięciu. Nie rozliczamy z nikim wyników naszych prac".
Grupa Studyjna ds. Europejskiego Kodeksu Cywilnego obradowała w Warszawie 16 - 19 czerwca 2004 r.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>