Zamówienia publiczne i aukcja elektroniczna

Rzeczpospolita: "Pierwsze zamówienia publiczne udzielane w drodze aukcji elektronicznych pokazały, że można zapłacić za dostawy nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż w trybie konwencjonalnym. Ujawniły jednak też niedoskonałości prawne. W ustawie nie przewidziano m.in. tego, że któryś z uczestników może wcisnąć przez pomyłkę niewłaściwy przycisk na klawiaturze".

Aukcje elektroniczne na razie mogą być stosowane tylko przy określonych zamówieniach. Muszą to być dostawy "powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych", a ich wartość nie może być większa niż 60 tys. euro... Ustawa wymaga, by każda z ofert była opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>