Ciąg dalszy sprawy Katie.com

Penguin nie chce przeprosić Jones za wykorzystanie w tytule publikacji nazwy domeny, powołując się na wolność słowa.

Jak informowałem w dniu 14 sierpnia 2000 roku (to jeden z pierwszych wpisów w Kronice Wydarzeń): amerykański wydawca Penguin Putnam Inc wydał książkę nastolatki Katie Tarbox. Książka zatytułowana "Katie.com" opisuje doświadczenia autorki z sieciowymi pedofilami. Jednak domena taka istniała, a jej dysponentem była (i jest) zamieszkała w Wielkiej Brytanii Katie Jones. Prawowita abonentka domeny domagała się naprawienia szkód wyrządzonych przez jej bezprawne użycie.

Obecnie mamy więcej informacji: Penguin nie chce przeprosić Jones za wykorzystanie w tytule publikacji nazwy domeny, powołując się na wolność słowa. Jones pisze otwarte listy, w których pisze o problemie: Penguin jest gigantyczną korporacją, a ona młodą kobietą; Kokrporacja nie może tak sobie wykorzystywać domeny, którą ona dysponuje (wydawnictwo wiedziało, że wykorzystuje w tytule adres domenowy, do którego prawa przysługiwały komuś innemu).

Tarbox ostatnio częściej wypowiada się w amerykańskiej telewizji, co powoduje zaognienie sporu. Jej adwokat zwrócił się do Jones, by ta przeniosła na Tarbox prawa do domeny. Ciekawa sprawa...

Wedle komentatorów: Penguin za pomocą tytułu książki upowszechnił "markę" ("brand") Katie.com, mając pełną świadomość, że nie należy ona do wydawnictwa, teraz zaś sugeruje, że Jones nie może przenieść praw do domeny na osobę trzecią, gdyż domena ta na trwale związana jest z wydawnictwem i tytułem książki.

Na marginesie: domena prezydent.pl jest zarejestrowana na osobę fizyczną (efekt przeglądania dnsów w NASK: "Domena prezydent.pl istnieje"). Nie ma domeny prezydent.gov.pl... Co się stanie, po zakończeniu kadencji?

[The Register][Slashtot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>