Wyrok polskiego sądu w sprawie domeny

W Polsce mamy wyrok sądu powszechnego w sprawie domen wykorzystujących słowo "microsoft" (wyrok z 22 czerwca 2004 roku: strona 1, strona 2).

Czytamy tam: "Sąd Okręgowy w Łodzi X Wydział Gospodarczy (...) Zakazuje Robertowi Rudeckiemu prowadzącemu działalność gospodarczą jako "Microsoft" w Łodzi używania w nazwach domen internetowych oraz w oznaczeniu firmy pod którą prowadzi działalność gospodarczą słowa 'MICROSOFT'".

Zdaniem sądu dysponent spornych domen dopuścił się przeciwko powodom (Microsoft Sp. z o.o. oraz Microsoft Corp.) czynu nieuczciwej konkurencji oraz naruszył prawa do firmy oraz prawa do przysługujących powodom znaków towarowych.

Na prywatnej stronie Roberta Rudeckiego jest wpis datowany na 28 lipca 2004 roku: "Do Sądu Okręgowego w Łodzi został zgodnie z utrzymaniem terminu wniesiony sprzeciw od wyroku zaocznego z dnia 22 czerwca 2004r.". Wątków w sprawie jest wiele, tak więc mam nadzieję wracać do niej częściej, informując o jej przebiegu.

[Hacking.pl][O sprawie pisze sam Rudecki][Zobacz również artykuł: Rejestracja nazwy domeny internetowej][Odwiedź stronę Sądu Polubownego ds Domen Internetowych przy PIIT]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>