Banki nie odpowiedzialne za piractwo

Było tak: Norman Zada, wydawca serwisu dla dorosłych postanowił wytoczyć powództwo, w którym podniósł, że banki i wydawcy kart płatniczych są odpowiedzilne za straty wynikające z zakupowania przez indywidualnych użytkowników pirackich grafik i muzyki (też video) oferowanych przez podmioty, którym nie przysługiwały majątkowe prawa autorskie do nich.

W pozwie wymieniono Visa International, First Data Corp, Cardservice International, MasterCard International, oraz Humboldt Bank, które miały pomagać w naruszeniach prawa autorskiego, obsługując transakcje.

Sędzia James Ware odrzucił jednak pozew (orzeczenie - PDF) twierdząc, że serwisy finansowe nie są odpowiedzialne za indywidualne działania ich klientów.

[Out-law]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>