Polskie patenty na szyfrowanie

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał patent PL187154B na pewien wynalazek pana Eugeniusza Kuriaty z Politechniki Wrocławskiej.

"Wynalazek polega na tym, że do pliku zaszyfrowanego symetrycznym systemem kryptograficznym, którego kluczem jest ciąg bitów przedstawiających wartość skrótu pliku, dodaje się ciąg bitów przedstawiających wartość skrótu pliku uprzednio zaszyfrowany tajnym kluczem nadawcy, a następnie jawnym kluczem odbiorcy".

Jest jeszcze kilka innych polskich ciekawych patentów dotyczących szyfrowania danych... A podobno w Polsce nie można uzyskać patentu na algorytm bo ustawa tego zabrania?

[Baza danych UPRP]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>