Warto zauważyć: Sender ID

Toczy sie debata między różnymi organizacjami, która koncentruje się na problematyce walki ze spamem. Udało się nawet ustalić pewne rozwiązanie, które zainteresowane rozwojem internetu organizacje (działające w ramach the Internet Engineering Task Force - IETF) mogłyby uznać za standard (Purported Responsible Address in E-Mail Messages oraz Sender ID: Authenticating E-Mail), a które dotyczy przeciwdziałania podszywania się pod istniejące lub nieistniejące adresy poczty elektronicznej.

Problem w tym, że okazało się, iż na zaproponowane i negocjowane rozwiązanie firma Microsoft złożyła wniosek patentowy (jeszcze nie uzyskała patentu). I teraz: Firma, która nie ma jeszcze patentu postanowiła, iż zaprezentuje licencję dotyczącą stosowania rozwiązania mogącego się stać standardem komunikacyjnym.

W skrócie i pewnym uproszczeniu chodzi o to, że każdy kto używałby tego rozwiązania (o ile zostanie przyznany na nie amerykański patent) jednocześnie zobligowywałby się do niedochodzenia od firmy roszczeń, gdyby ta wykorzystała jakikolwiek patent przysługujący osobie korzystającej z rozwiązania. Mówimy o korzystaniu z poczty elektronicznej... Swoje stanowisko opublikowała Apache Foundation.

Zobacz również newsy na Slashdocie.

[Zobacz również felieton: Patenty na logikę, przeczytaj również artykuł: Czy patentować oprogramowanie? Najgorętsza dyskusja Europy]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>