Andrew Bunner i DeCSS

Ciągnąca się od kilku lat batalia Andrew Bunnera dotycząca ujawnienia na stronach internetowych linku do programu DeCSS zbliża się ku końcowi... Po raz kolejny... Tym razem sąd apelacyjny stanu Kalifornia wydał orzeczenie (PDF).

Organizacja DVD Copy Control Association, Inc. (DVD CCA) pozwała Bunnera na podstawie Californias Uniform Trade Secrets Act (UTSA) domagając się wydania przedwstępnego orzeczenia zakazującego publikowania DeCSS i materiałów z nim związanych.

Bunner złożył apelcję twierdząc, że taki wyrok przedwstępny nakazujący zaprzestanie publikowania w Internecie różnych materiałów narusza jego wolność słowa. W sprawie rozptrywano jak daleko sięga pojęcie "tajemnica przedsiębiorstwa" (trade secrets). Orzeczenie sądu zawiera sporo ciekawych przemyśleń dla badaczy zajmujących się ochroną własności intelektualnej w Internecie...

Mimo, że DVD CCA zrezygnowało z popierania powództwa - Bunner zażądał, by sąd mimo to wydał wyrok w tej sprawie. Siedemnaście stron lektury, z której wynika, że Bunner wygrał tę apelację.

[Slashdot][EFF]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>