Inwestycja UE w "bezpieczny" system

Unia Europejska zainwestuje 11 mln euro na stworzenie opartego na "kwantowej kryptografii" systemu przesyłania danych, który ma być absolutnie odporny na wszelkie próby złamania zabezpieczeń czy przechwycenia transmisji. Zawsze obawiam się słysząc o "absolutnie bezpiecznym systemie informatycznym". System znany jest pod roboczą nazwą SECOQC.

Wykorzystując ów system - użytkownicy będą mogli przesyłać informacje bez obawy, że zostaną one przechwycone przez osoby trzecie lub jakiś globalny system inwigilacji (np. Echelon)".

[IDG]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

SECOQC

A Unia Europejska to niby nie ma jakichś instytucji szpiegowskich czuwającej nad jej stabilnością polityczną na kształt National Security Agency? Czy może z tym bezpiecznym systemem to taki eufemizm? Zresztą czy w Echelon nie jest zaangażowany członek UE Wielka Brytania?

Komentowana wiadomosc

Komentowana wiadomosc pochodzila z 2004 roku. Jaki jest zatem stan aktualny?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>