Spam: obowiązki providera?
Trwa postępowanie przed Holenderskim Sądem Najwyższym, w którym sąd rozważa, czy dostawca usług internetowych (w tym przypadku jest to Xs4all) jest zobligowany do przesyłania (blokowania) niezamówionej informacji elektronicznej czy też nie jest.
Wcześniej, w tej samej sprawie sąd apelacyjny w Amsterdamie stwierdził, że dostawca usług nie może nie realizować swojego obowiązku dostarczania przesyłek elektronicznych. 14 lutego 2004 roku oczekiwany jest wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie.
W swoim stanowisku (PDF - uwaga - 35 MB i niestety nie po angielsku - może znacie kogoś, kto mógłby to przetłumaczyć?) - główny obrońca (Advocate General) stwierdza, że dostawca usług nie powinnien realizować takiego obowiązku, jeśli ma w tym uzasadniony interes prawny. W jego opinii - blokowanie niezamówionej korespondencji może mieć miejsce ze względu na ochronę klientów serwisu internetowego (subskrybentów), jak również ze względu na ochronę infrastruktury dostawcy usług (providera).
[BMCK]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>