"Głębokie" linki nielegalne!
Sąd w Kopenhadze wydał werdykt na korzyść Duńskiego Stowarzyszenia Wydawców Prasy w sprawie przeciwko serwisowi Newsbooster. Serwis linkował do artykułów prasowych dostępnych online na serwerach członków stowarzyszenia. Stowarzyszenie postanowiło bronić praw autorskich swoich członków.
Aaaaaa! Dokąd ten świat zmierza? Przecież wystarczy uniemożliwić w konfiguracji serwera zewnętrzne linkowanie!!! Bzdura. Totalna bzdura, a dodatkowo bzdura, która ma znaczenie dla systemu prawnego Unii Europejskiej.
A co Wysoki Sąd powie na wyszukiwarki? Gdzie one linkują? Też są nielegalne? A może internet w ogóle jest nielegalny? Przepraszam, ale się wkurzyłem. A żeby było ciekawiej: stowarzyszenie generalnie akceptuje "głębokie" linki, ale twierdzi, że systematyczne i powtarzające się "głębokie" linkowanie jest nielegalne. Duńskie prawo autorskie bazuje na prawie Unii Europejskiej.
Opisywane orzeczenie nie kończy jeszcze sprawy. Stowarzyszenie musi w ciągu dwóch tygodni potwierdzić swoje roszczenia przed sądem gospodarczym.
[Wired]
[Boston.com]
[Newsbooster]
[Mój komentarz dla Wprost Online]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>