Podwyżki związane z VAT

Jak pisze Dziennik Internautów na podstawie depeszy IAR: "Od blisko miesiąca obowiązuje podwyższony do 22 procent VAT na Internet. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływają już pierwsze skargi, donosi Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Podwyżki zostały wprowadzone przez prawie wszystkich dużych operatorów. Tymczasem część mniejszych firm i kawiarenek internetowych zdecydowała się wziąć różnice podwyżki ceny brutto na siebie".

Warto przypomnieć pismo Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty adresowane do Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, w którym Prezes URTiP stwierdz m.in. co następuje: "...nie znajduję podstaw prawnych do zwolnienia operatorów z obowiązku przestrzegania przepisów Prawa telekomunikacyjnego, ani tym samym do pozbawienia abonentów ich ustawowych praw. Tym samym nie mogę spełnić sugestii Pana Prezesa odnośnie wydania urzędowego komunikatu URTiP stwierdzającego, że "zwiększenie ceny za usługi dostępu do internetu wynikające wyłącznie z doliczenia stawki 22 % VAT nie są podwyżką cen w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne". Taki komunikat byłby zgodą organu administracji publicznej na nieprzestrzeganie prawa oraz przekroczeniem kompetencji urzędu regulacyjnego"

Jednocześnie Prezes URTiP zapewnił, że "podczas ewentualnych postępowań administracyjnych w zakresie przestrzegania przepisów art. 61 ust. 5 Prawa telekomunikacyjnego, będzie brana pod uwagę okoliczność, iż ustawa o zmianie ustawy o podatku VAT ukazała się w Dzienniku Ustaw dopiero 25 stycznia 2005 r. Późny termin ukazania się ustawy oraz krótki okres vacatio legis nie pozostawiły operatorom zbyt wiele czasu na podjęcie decyzji o zmianach cen oraz na przygotowanie niezbędnej korespondencji do abonentów."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>