Tąpnięcie na giełdzie?

Wyborcza o zamieszaniu na giełdzie: "Środowe 100 sekund rozchwiania na rynku kontraktów terminowych wielu inwestorów doprowadziło na skraj bankructwa, niektórym przysporzyło fortuny. ABW zablokowało konto jednego szczęśliwca. KPWiG prowadzi dochodzenie. Giełda wprowadza ograniczenia".

Ten news nie znalazłby się tutaj, gdyby nie jedna wypowiedź zacytowana w artykule: - Niestety, nie jest to pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich biur maklerskich pismo, prosząc o wyeliminowanie błędów przy składaniu zleceń. Wszyscy brokerzy mają niezbędne do tego oprogramowanie (tzw. GL_Selector). Nie wszyscy je jednak stosują - Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Wiesław Rozłucki.

Za wcześnie by stwierdzić co było przyczyną zamieszania: czy błąd maklera czy celowa manipulacja.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>