Kolejna dyrektywa o IP

Komisja Europejska zaproponowała projekt kolejnej dyrektywy, która skoncentrowana jest na tzw. "własności intelektualnej". Wedle nowych propozycji państwa członkowskie mają zmienić swoje prawa krajowe tak, by za piractwo i podrabianie produktów groziła poza karą pozbawienia wolności grzywna od 100 tys do 300 tys euro.

W tej propozycji chodzi głównie działania na dużą skalę. Podróbki mogą dotyczyć takich produktów jak ubrania czy części samochodowe... Tak czy siak - to kolejna próba regulacyjna w tym samym obszarze, a więc w rozumianej różnie w różnych krajach własności intelektualnej. Tekst projektu dyrektywy oraz decyzji ramowej w tej sprawie jeszcze nie jest dostępny online.

[Out-law][Komisja Europejska - statystyki piractwa i podróbek]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>