Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych

Skrzynki na aktaRejestr Stron i Usług Niedozwolonych pojawił się w projekcie Projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, w którym Ministerstwo Finansów postanowiło znowelizować m.in. ustawę Prawo telekomunikacyjne. W dziale pt. Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych znajdują się notatki na ten właśnie temat.

Ustawa ta zawiera tzw. "przepisy techniczne", które wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej. Prace nad ustawą wywołały zaniepokojenie internautów. Organizacje społeczne skierowały na ręce Prezesa Rady Ministrów listy, w internecie powstały fora internetowe, na których dyskutowana są konsekwencje projektowanych przepisów.

Ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 19 stycznia 2010 roku. W wyniku społecznych niepokojów Premier zdecydował się na zorganizowanie debaty z internautami. Kancelaria Prezydenta RP również zorganizowała takie spotkanie, w którym uczestniczyła przedstawicielka Rzecznika Praw Obywatelskich.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>