Konferencja ISP: Dostęp do pomocy i informacji prawnej

2009-05-29 10:30
2009-05-29 15:30
Etc/GMT+2

Instytut Spraw Publicznych oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności organizują konferencję poświęconą dostępności prawa dla obywateli. Przygotowując się do tej konferencji robię przegląd i analizę (powszechnie i bezpłatnie) dostępnych w internecie stron o tematyce prawnej. Oczywiście chętnie poznam Państwa propozycje oraz komentarze dotyczące tego tematu - co mi jedynie ułatwi pracę. A może macie przemyślenia dotyczące ogłaszania aktów prawa miejscowego?

Konferencja odbędzie się 29 maja 2009 roku (piątek) w Warszawie, o godz. 10.30, w sali konferencyjnej Centrum Zielna (V piętro), ul. Zielna 37. Na stronie poświęconej konferencji można przeczytać m.in., że "jest [ona] kolejnym z cyklu otwartych spotkań dyskusyjnych, organizowanych z ramienia Rady Ekspertów Programu „Obywatel i Prawo”. Podczas spotkania odbędą się trzy panele dyskusyjne, poświęcone aktualnym zagadnieniom i wyzwaniom związanym z tematyką dostępu do pomocy i informacji prawnej, dotyczące: finansowania bezpłatnego poradnictwa prawnego, polityki informacyjnej sądów oraz informacji prawnej dla obywateli w Internecie".

Przypadnie mi w udziale wprowadzenie do panelu dyskusyjnego pt. "Informacja prawna dla obywateli w Internecie – wielość źródeł, wykorzystanie technologii, aktywność instytucji prawniczych".

Jakie są Wasze ulubione serwisy udostępniające treści na temat prawa i dlaczego akurat te (od razu napiszę, że prowadzony przeze mnie serwis nie powinien być przedmiotem rozważań)?

Odwiedź przykładowe serwisy:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Dostep do informacji prawniczej - orzeczenia SN

Z zainteresowaniem przeczytalem informacje o planowanej konferencji poswieconej dostepowi do informacji prawniczej.

Jako ciekawy punkt w dyskusji widzialbym kwestie publikacji orzeczen polskiego Sadu Najwyzszego w internecie. Otoz jakosc i obszernosc dostepnej obecnie bazy danych jest zatrwazajaco mierna - publicznie niedostepna jest wiekszosc orzecznictwa SN. W efekcie jedynym sposobem na uzyskanie dostepu do konkretnych orzeczen SN jest wykupienie abonamentu w systemie LEX lub podobnym, co i tak nie daje gwarancji, ze poszukiwane orzeczenie lub postanowienie bedzie dostepne. Z wlasnego doswiadczenia wiem bowiem, ze LEX i podobne archiwizuja tylko wybrane orzeczenia, nie wspominajac juz o postanowieniach. Oczywiscie mozna zwrocic sie do Biura Orzecznictwa SN z prosba o udostepnienie konkretnego wyroku, ku mojemu zdziwieniu kosztuje to jednak zlotowke za strone, nawet gdy wysylka ma nastapic w formie elektronicznej.

Jako wzor do nasladowania proponuje strone niemieckiego Bundesgerichtshofu, ktory na biezaco publikuje wszystkie swoje orzeczenia a nawet postanowienia w formie plikow pdf. Calosc dostepna jest poprzez specjalna i prosta w obsludze wyszukiwarke, uruchamiana tekze ze strony glownej. Nie jestem informatykiem, ale wydaje mi sie ze skonstruowanie takiej maszyny wyszukujacej a nastepnie uzupelnianie jej aktualnymi orzeczeniami nie powinno wymagac duzych nakladow finansowych i technicznych, tym bardziej ze jako podstawe do rozbudowy mozna byloby wykorzystac istniejacy na stronie SN system.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>