Dla kogo społecznościowy portal e-Puap?

Szuakając kanałów rss na stronie MSWiA trafiłem na guzik anonsujący Portal społecznościowy e-Puap. Kliknąłem i widzę centralnie flagę Unii Europejskiej. W stopce informacja, że "Portal dostarcza one2tribe". Ciekawe ile kosztował ten „portal” (zrobiony na Mambo)? Kliknąłem na odnośnik "Forum publiczne" i zobaczyłem, że jest tam pięć tematów na krzyż, wszystkiego 4 komentarze...

Portal "społecznościowy" znajduje się pod adresem www.e-puap.mswia.gov.pl/. Link do niego znajduje się na kilku stronach MSWiA. Nazwa portalu czasem jest rozwinięta: "Portal społecznościowy projektu Elektronicznej Platformy usług Administracji Publicznej". A więc chodzi o elektroniczną platformę. Hmm.. Społecznościowy portal nie cieszy się chyba zbytnim zainteresowaniem wśród odwiedzających. Portal - co prawda - nie zawiera dat opublikowania newsów (są tam 3 newsy), ale wszedłem na forum (komponent Mambo). Pierwszy post datowany jest na 16 października, ostatni na 6 grudnia. Wszystkich wypowiedzi jest 9, z czego dwie zastąpione są informacją "wiadomość usunięta".

screenshot Portalu społecznościowego e-Puap

Screenshot forum Portalu społecznościowego e-Puap

Na stronie "Witamy w portalu" znajduje się takie oto powitanie:

Witamy w portalu wspólnoty architektów ePUAP. Celem naszej wspólnoty jest wsparcie procesu projektowania architektury usług publicznych zdefiniowanych w koncepcji Wrót Polski. Zakładamy, że będzie to realizowane poprzez dwa procesy:

  • Proces zgłaszania nowych pomysłów i rozwiązań,
  • Proces oceniania już zgłoszonych koncepcji.

We wspólnocie uczestniczą osoby, które posiadają doświadczenie i kompetencje w zakresie projektowania i budowy usług publicznych dla administracji samorządowej i państwowej.

Dyskusje we wspólnocie podzielone są na kategorie tematyczne. Ich moderacją zajmują się wybrane osoby z grona wspólnoty architektów. W ramach forum stosujemy mechanizmy podnoszące kreatywność zespołu takie, jak:

  • Aktywna indukcja dyskusji (wprowadzanie nowych tematów na forum i dyskutowanie ich w gronie specjalistów – z możliwością dołączania osób „z zewnątrz”),
  • Wyłonienie nowych moderatorów spośród aktywnych członków wspólnoty i przekazywanie im stopniowej odpowiedzialności za fora dyskusyjne, głosowania i powstające grupy robocze.
  • Zapraszanie nowych osób do wspólnoty z nowymi pomysłami i kompetencjami.

Z czasem nasza wspólnota może przyjąć regulamin „netykietą” definiującą sposób wypowiadania się, prowadzenia sporów oraz rozwiązywania konfliktów.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Rejestracja

A próbował się ktoś rejestrować?

Na jednej z podstron jest odnośnik o wdzięcznej nazwie ZAREJESTRUJ. Po kliknięciu pojawia się informacja, z której wynika, że trzeba być zalogowanym, aby mieć dostęp do strefy chronionej...

Więc aby móc sie zarejestrować trzeba się zalogować - genialne! :)

Portal to mały pikuś,

Portal to mały pikuś, zrobiony, zapłacony i na półkę. Teraz jest składanie ofert na sam system e-PUAP, tam są dopiero konfitury. Ale wynik będzie taki sam jak ten społecznościowy portal e-Puap.

Witam, news stary, ale...

Witam, news stary, ale chciałbym zawiadomić, że coś ruszyło się w tym naszym "portalu społecznościowym", który ponad rok tkwił w fazie takiej jak widzimy na zaprezentowanym przez Ciebie screenie. Otóż portal rozbudowano o kilka nowych pozycji w menu - nawet można pobrać prezentacje, które są nawet, nawet. Niestety to dalej niewiele i poziom wciąż jest żenująco niski.

Swoją drogą także jestem ciekawy ile wykonawca wziął za portal z mambo i jak w ogóle można było zlecić jego wykonanie ludziom, którzy robią gierki?

portal społecznościowy ePUAP

A jednak zmiany widać coraz bardziej. Nowy szablon, nowe działy i aktualne newsy. Na pewno już można dowiedzieć się czegoś konkretnego na temat projektu. Polecam przede wszystkim tekst "Czym jest ePUAP", a z resztą zobaczcie sami... www.e-puap.mswia.gov.pl

Portal społecznościowy ePUAP

Rzeczywiście jest sporo zmian. Można przeczytać więcej o samym projekcie, a także są wszystkie podstawowe działy typu słownik, galeria, ciekawe linki i aktualne newsy. Prosto, ale przejrzyście.
I fajnie, że użyto darmowego CMSa... po co wydawać publiczne pieniądze na stronę projektu?!

www.e-puap.mswia.gov.pl

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>