Skimming na śląsku

Po niedawnych doniesieniach o polskim szefie grupy phisherów przyszedł czas na newsa o zatrzymaniach w Siemianowicach Śląskich i Sosnowcu. Tym razem chodzi o dwie grupy zajmujące się skimmingiem, czyli kopiowaniem zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Wśród zatrzymanych są też obywatele Szwecji i Rumunii.

O sprawie pisze Interia.pl za PAP: "Według ustaleń policji, grupa z Siemianowic ukradła z różnych banków, głównie amerykańskich, prawie 800 tys. zł. Za pomocą specjalnego urządzenia przestępcy preparowali karty płatnicze, wprowadzając na nie kody, prawdopodobnie wykradzione od klientów banków w różnych częściach świata. Potem drogą internetowych przelewów i transferów przekazywali pieniądze na swoje konta. Grupę tworzyli dwaj Szwedzi i dwaj Polacy - z Tychów i Siemianowic Śląskich. Najstarszy zatrzymany ma 34 lata". I dalej: "Podobna grupa działała w Sosnowcu. Zatrzymani w tym mieście dwaj młodzi Rumuni i współpracująca z nimi 21-letnia Polka są podejrzani są o spreparowanie 128 kart płatniczych amerykańskich banków oraz przygotowanie do podrobienia kolejnych 400 kart".

Na stronie śląskiej Policji czytam w notatce prasowej:

Śląscy policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Komputerową Wydziału PG KWP w Katowicach rozbili dwie grupy przestępcze zajmujące się kradzieżą pieniędzy z kont bankowych z wykorzystaniem tzw. skimmingu - tj. kopiowania pasków magnetycznych kart płatniczych. Przy realizacji tej sprawy "komputerowi" policjanci współpracowali z funkcjonariuszami z komend miejskich w Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich, oraz z pracownikami działu bezpieczeństwa Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych "eService" w Warszawie.

W Sosnowcu policjanci zatrzymali 21-letnią kobietę, mieszkankę tego miasta oraz dwóch mężczyzn - obywateli Rumunii w wieku 23 i 25 lat, którzy podejrzani są o spreparowanie 128 kart płatniczych banków amerykańskich oraz o przygotowanie do podrobienia kolejnych 400 kart. Przestępcy pobrali z bankomatów ponad 10.000 zł i planowali kolejne kradzieże. Zatrzymani Rumuni zostali już tymczasowo aresztowani na 3 miesiące, natomiast mieszkanka Sosnowca, po przedstawieniu wczoraj zarzutów pozostała na razie na wolności. Policjanci zabezpieczyli 8 sfałszowanych kart, komputer PC i oprogramowanie służące do przestępczej działalności.

W Siemianowicach Śląskich policjanci zatrzymali czterech mężczyzn: 26-letniego siemianowiczanina, 26-letniego mieszkańca Tych oraz dwóch Szwedów w wieku 30 i 34 lat, którzy posługując się tą samą metodą skradli z kont różnych banków (przede wszystkim z USA) kwotę prawie 800.000 zł. Podczas zatrzymania podejrzanych policjanci zabezpieczyli sześć sfałszowanych kart oraz kilkadziesiąt sztuk tzw. "białych plastików", tj. kart służących jako bazy danych dla wprowadzenia fałszywych kodów na ich paski magnetyczne. Policjanci zabezpieczyli także skimmer - czyli urządzenie do programowania fałszywych kart, oprogramowanie, moduły pamięci zewnętrznej typu pendrive, dwa laptopy oraz pieniądze w kwotach: 32.000 zł, 1.280 euro i 155 funtów brytyjskich. Decyzją sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Za zarzucane im przestępstwa mogą spędzić w więzieniu nawet do 25 lat.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z artykułu 310 kodeksu karnego.

Art. 310. Kodeksu karnego:

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>