Dom Zdrowia i inspekcja farmaceutyczna

Niedawno informowałem, że aptekarze zamierzali pozwać Dom Zdrowia za sprzedaż przez internet leków na receptę. Okazuje się, że ubiegł ich Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) w Krakowie i zakazał "pierwszej internetowej aptece" działalności. To nie pierwszy raz, gdy spółka prowadząca internetowy serwis napotkała na opór ze strony Inspekcji. Być może spółka również tym razem odwoła się do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

O sprawie pisze Puls Biznesu: "Niespełna miesiąc po rozpoczęciu sprzedaży leków na receptę przez internet do DomZdrowia.pl zawitała kontrola WIF. Inspektorzy zakazali spółce handlu internetowego farmaceutykami, ale nie odebrali jej koncesji. Uznali też, że nie powinna używać nazwy „apteka”, bo jest tylko punktem aptecznym". Dalej zaś, o wcześniejszym postępowaniu przed Inspekcją farmaceutyczną, czytamy, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny: "...uchylił wcześniejszą decyzję, ale tylko z przyczyn formalnych. Sprawa oparła się o Naczelny Sąd Administracyjny. Decyzji nie ma do dziś". W nowej sprawie spółka być może również odwoła się do GIP.

Z innych źródeł znamy mniej więcej chronologię wydarzeń wcześniejszych. Magazyn Aptekarski (PDF) relacjonuje: "W 2004 r. Małopolski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny zakazał pierwszej krajowej aptece internetowej „DomZdrowia.pl” prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków. Zakaz ten unieważnił później Główny Inspektor Farmaceutyczny".

W poszukiwaniu najnowszych dokumentów dotyczących tych spraw podjąłem próbę przeszukania BIP Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie, ale w wynikach wyszukiwania Wrota Małopolski napisały mi: "Przepraszamy, ale chwilowo nie możemy wyświetlić tej strony". Może Państwo będziecie mieli więcej szczęścia. Wyszukiwanie na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zupełnie mi nie zadziałało, a na stronach serwisu DomZdrowia.pl, w dziale "Media o nas" są jedynie pozytywne doniesienia.

Podobne doniesienia gromadzę w dziale leki niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>