Wchodzą w życie paszporty biometryczne
Istotną zmianą jest wprowadzenie do paszportów zabezpieczeń elektronicznych w postaci chipu z zakodowana informacją o posiadaczu paszportu. Wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, służyć ma przede wszystkim zminimalizowaniu strat materialnych, jakie niesie ze sobą przestępczość związana z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie.
Wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga zarówno zmian systemowych jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane dokumenty muszą zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem.
Ze względu na ograniczone fundusze, jakie przeznaczone są na wprowadzenie biometrii, ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów na oprzyrządowanie punktów wydawania paszportów, które wydawały rocznie najwyżej kilkaset dokumentów, jest niemożliwe.
W związku z tym wszyscy wojewodowie musieli wybrać optymalne rozmieszczenie punktów paszportowych tak, aby zapewnić wszystkim obywatelom możliwość uzyskania paszportu w ustawowym terminie. Jednocześnie należało zapewnić bezpieczeństwo systemu, a wszyscy przy nim zatrudnieni muszą spełniać wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, czyli posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczenia do informacji niejawnych.
Więcej na stronie MSWiA
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>