Co robi prokuratura i fiskus z hazardem w Polsce.

Było o lekach, to teraz będzie o hazardzie. Prokuratura Krajowa oraz fiskus zapowiadają walkę z e-hazardem. Prowadzenie tego typu działalności a także udział w grach tego typu jest niezgodny z polskim prawem. Ale jak tu ścigać internetowe duchy? A na świecie jest kilkadziesiąt polskojęzycznych serwisów oferujących gry hazardowe, ale prawo krajowe nie wszędzie sięga.

Interia za Gazetą Prawną: "W Polsce korzystając z internetu można bez problemów uprawiać hazard. Chociaż działania firm oferujących tego rodzaju rozrywkę są nielegalne, a za sam udział w e-hazardzie grozi nawet dwa lata więzienia, ich organizatorzy są praktycznie bezkarni. Prokuratury umarzają lub nie podejmują postępowań, mimo kierowanych do nich zawiadomień przez urzędy skarbowe o popełnieniu przestępstwa. Ministerstwo Finansów wystosowało nawet do Prokuratury Krajowej pismo, w którym domaga się większej aktywności w zwalczaniu e-hazardu. Janusz Kaczmarek, prokurator krajowy, zwrócił się w tej sprawie do podległych prokuratorów o powtórne przeanalizowanie umorzonych lub niepodjętych postępowań."

Wyrok ETS z listopada 2003 roku daje teraz pole do interpretacji obowiązującego stanu prawnego: regulacje dopuszczalności (lub zakazu) prowadzenia działalności hazardowej online oceniać można na gruncie zasad swobody przedsiębiorczości czy swobody świadczenia usług. Trzeba mieć w pamięci doktrynę mówiącą o "wspólnym rynku" unijnym.

Z wyroku ETS z 6 listopada 2003 w sprawie C-243/01, opublikowanego: JO C 7 z dnia 10.01.2004, str. 7 :

National legislation which prohibits on pain of criminal penalties the pursuit of the activities of collecting, taking, booking and forwarding offers of bets, in particular bets on sporting events, without a licence or authorisation from the Member State concerned constitutes a restriction on the freedom of establishment and the freedom to provide services provided for in Articles 43 and 49 EC respectively. It is for the national court to determine whether such legislation, taking account of the detailed rules for its application, actually serves the aims which might justify it, and whether the restrictions it imposes are disproportionate in the light of those objectives.

Nie ma niestety polskiej wersji tego wyroku na stronach Curii, ale jest na przykład po szwedzku, włosku czy niderlandzku.

Informacje na podobny temat zbieram w dziale "hazard" niniejszego serwisu. Przeczytaj felieton: Czerwone wygrywa czarne przegrywa.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Reklamy zakładów

Reklamy zakładów bukmacherskich są również zabronione. A pełno jest ich nawet na najważniejszych meczach piłkarskich naszej reprezentacji i to w Polsce. Kto na to pozwala? I skąd kibic będący na takim meczu ma wiedzieć, że taka reklama jest tylko dla picu, gdyż w innym wypadku grozi ona więzieniem?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>