Aresztowany w Płd. Korei za botnet i spam

W Południowej Korei aresztowano botmastera, który zarządzać miał - wedle tamtejszej agencji bezpieczeństwa - siecią komputerów zombie. Ta zaś sieć miała służyć do masowej wysyłki spamu.

Wedle dostępnych źródeł, w tym pochodzących z Korea Information Security Agency (KISA) - szacuje się, że zatrzymany wysyłał dziennie nawet 18 mln niechcianych wiadomości reklamowych... Celem przesyłek byli adresaci w 133 krajach na świecie, w botnecie było 16 tysięcy komputerów. Informację zaś o zatrzymaniu mężczyzny spopularyzowała firma Sophos zajmująca się bezpieczeństwem sieci.

W sąsiednim tekście pisałem o zawieszeniu działania systemu do walki ze spamem Blue Frog. Botnety składające się z komputerów, nad którymi ktoś bez zgody uprawnionego przejął zdalną kontrolę, stają się coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Sieci.

Podobne doniesienia zbieram w dziale "spam" niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>