Miliony za diamenty kropka com

Sprzedaż domeny diamond.com za taką sumę jest rekordem w tym roku. Domenę nabyła spółka Ice.com Inc. od Odimo Inc. Ice.com zapowiada, że będzie kontynuować sprzedawanie pod tą marką drogiej biżuterii, a dotychczasowi klienci będą obsługiwani z najwyższą starannością. Co ja tu wypisuje? Jakieś marketingowe hasła! 7,5 miliona dolarów! A nawet o dwa więcej!

Te dodatkowe dwa miliony dolarów to za resztę przedsiębiorstwa stojącego za serwisem dostępnym pod przedmiotową domeną (czyli łącznie transakcja opiewa na 9,5 miliona dolarów, z czego 7,5 miliona za domenę).

Również w maju norweska domena nav.no została sprzedana za 4.375 miliona, ale norweskich koron (co daje w przeliczeniu na dolary: 717,978 dolarów). Wszyscy myśleli, że to będzie rekordowa wartość kontraktu dotyczącego nazwy domenowej, ale okazało się, że diamond.com została sprzedana za wyższą kwotę (dziesięć razy wyższą).

Wcześniej domena sex.net sprzedana została za 454,500 dolarów (o podobnej domenie: sex.com sporo było w niniejszym serwisie - sprzedano ją za 14 milionów dolarów, czyli dwa razy więcej niż diamond.com). Domena base.com za 110,012 dolarów, vagla.pl za.. A nie, zaraz...

screenshot serwisu diamond.com

Nazwa domeny to jedno, a serwis internetowy, który dostępny jest pod domeną to coś innego. Ważna jest również klientela, jakość obsługi, asortyment, bezpieczeństwo transakcji... Sporo czynników wpływa na wartość przedsiębiorstwa funkcjonującego z wykorzystaniem internetu.

Hmm.. Przedsiębiorstwo internetowe. Można by jakąś dysertację naukową na ten temat popełnić

zawartość serwisu znajdującego się pod domeną diamond.com w listopadzie 1996 roku

Tak wyglądał serwis znajdujący się po pod domeną diamond.com w listopadzie 1996 roku. A uruchomili go w styczniu 1997 roku

screenoshot serwisu diamond.com ze stycznia 1997 roku

Nie powala na kolana, co? Styczeń 1997 roku, uruchomiony nowy serwis. Wówczas nikt nie wiedział pewnie, że serwis pod tą domeną będzie wart dwa miliony dolarów, zaś sama domena siedem i pół miliona. Mój serwis też powstał w styczniu 1997 roku, ale nie zamierzam go sprzedawać.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>