Dożywocie dla kanibala

W związku z apelacją prokuratury w sprawie Armina Meiwesa zbadano raz jeszcze jego przypadek (chodzi o sprawę w której "głównym bohaterem" jest tzw. Kanibal z Rotenburga). W wydanym właśnie wyroku sąd uznał, iż mężczyzna, który z pomocą internetu poznał informatyka, zaprosił go do domu, zabił a następnie zjadł, powinien zostać skazany na karę dożywocia.

W 2004 roku zapadł wcześniejszy wyrok w tej sprawie (wówczas Meiwes został skazany na 8 i pół roku pozbawienia wolności. Być może to nie koniec. Zgodnie z doniesieniami serwisu Telegraph.co.uk: Meiwes ma zamiar odwołać się od ostatniego wyroku, ponieważ - jak twierdzi - jego ofiary same chciały, by je zabił.

Pełnomocnik Meiwesa argumentuje, że nie powinno uznawać się jego klienta winnym morderstwa, a raczej "zabójstwa na żądanie", przestępstwa zagrożonego karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj felieton: Sprawca nie jest wirtualny.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>