Wyszukiwarka, Usenet i prawa autorskie

screenshot google groupsZapadło orzeczenie, zgodnie z którym Google nie narusza prawa autorskiego w ten sposób, iż system wyszukiwawczy rozwijany przez tą firmę pozwala na zaprezentowanie treści, które skanują i indeksują roboty tej wyszukiwarki. Roboty skanują zawartość grup Usenetu, co sędzia uznał za sprawę oczywistą.

W sierpniu 2004 roku pozew w tej sprawie złożył Gordon Roy Parker - pisarz, który na jednej z grup Usenetu opublikował rozdział swojego e-booka (chodzi o rozdział 6 publikacji pod tytułem “29 Reasons Not To Be A Nice Guy”). Parker uznał, że skanując i przechowując jego utwór firma naruszyła przysługujące mu prawa autorskie. Sprawą zajmował się US District Court for the Eastern District of Pennsylvania. Sędzia nie zgodził się z argumentacją pisarza uznając, że wynik wyszukiwania nie zawiera potrzebnych elementów by uznać prezentacje za bezpośrednie naruszenie prawa autorskiego ("search queries do not include the necessary volitional element to constitute direct copyright infringement").

Pisarz podnosił również, że firma Google dopuszcza się zniesławienia, gdyż przechowuje i prezentuje swoim użytkownikom posty innych, wysyłane na grupach Usenetu (a także komentarze publikowane na stronach internetowych) zniesławiające pisarza. Sędzia zaś odrzucił roszczenia pisarza przywołując the Communications Decency Act (na podstawie tej ustawy operator nie może być odpowiedzialny za treści, które przekazuje w ramach swojej infrastruktury, a które opublikowała osoba trzecia).

Orzeczenie sądu dostępne jest w Sieci (PDF). Pisarz zapowiedział złożenie apelacji.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>