Kolektywna pozycja dominująca

Prezes UOKiK uznał, że trzej operatorzy polskich sieci komórkowych mają kolektywną pozycje dominującą na rynku. 15 lutego 2006 roku (w oryginalnej notatce wkradł się w błąd, gdyż mowa była o roku 2005) zakończyło się postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku telefonii komórkowej w Polsce.

Jak czytam na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: "Wykazane w jego toku cechy – ograniczona konkurencja cenowa, podobne udziały przedsiębiorców, jednorodność produktów – pozwoliły na stwierdzenie, że funkcjonujący na nim operatorzy (właściciele sieci Era, Orange i Plus) posiadają tzw. kolektywną pozycję dominującą. Oznacza to, że razem są w stanie funkcjonować niezależnie od konkurentów, dostawców, a nawet konsumentów i przez to skutecznie powstrzymywać rozwój konkurencji na rynku"

I dalej:

"Ustalenia poczynione przez UOKiK pozwalają ponadto stwierdzić, że w efekcie równowagi między Polską Telefonią Cyfrową, Polkomtelem i Polską Telefonią Komórkową Centertel, ewentualne wejście na rynek nowego przedsiębiorcy uzależnione jest od zgody dotychczasowych operatorów i udostępnienia posiadanych przez nich sieci.

Postanowienie UOKiK umożliwia Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydanie decyzji w powyższej sprawie i nałożenie na operatorów obowiązków regulacyjnych. Pozwoli to na wprowadzenie równowagi między interesami spółek już obecnych na rynku i tych dopiero na niego wchodzących oraz przywrócenie skutecznej konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych"

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

old news?

UOKiK rzeczywiście dopiero poinformował o zakończeniu postępowania ponad rok temu? Mam nadzieję, że się tylko pomylili.

Re: old news?

Z racji tego, że news pochodzi z 20 lutego i mówi o 15 lutym myślę, że to jedynie pomyłka wynikająca z zeszłorocznego przyzwyczajenia w datowaniu zdarzeń. Innymi słowy wydaje mi się, że chodzi tu jednak o rok 2006, jednak sprawdzę to jeszcze „u źródełka”. Dziękuje za zwrócenie uwagi na ten istotny wszak szczegół.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Zadzwoniłem - to 2006 rok

Sprawdziłem u źródła i rzeczywiście chodzi o rok 2006, zatem poprawiam również informację w samym newsie (by nie wprowadzała w błąd kogoś, kto nie dotrze do komentarzy). Również UOKiK zaraz poprawi na swojej stronie. Jeszcze raz dziękuje za czujność i wkład w polepszenie merytoryki sajtu :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>