Sieć sądów - dziś rozstrzygnięcie przetargu?

W dniu dzisiejszym ma rozstrzygnąć się przetarg Ministerstwa Sprawiedliwości na budowę sieci teleinformatycznej wymiaru sprawiedliwości. Do przetargu przystąpiło czterech oferentów: Telekomunikacja Kolejowa, Konsorcjum Crowleya, Exatela i ATM, Telekomunikacja Polska oraz Polkomtel. Ministerstwo początkowo z powodów formalnych unieważniło wszystkie oferty z wyjątkiem TP SA. Po uchwale Sądu Najwyższego Ministerstwo wybrało Crowleya. Czy TP SA. złoży protest?

Gazeta Prawna: "Jeżeli dziś do godziny 16.15 nie wpłynie protest Telekomunikacji Polskiej S.A. do wyników przetargu na budowę sieci teleinformatycznej wymiaru sprawiedliwości – przetarg wygra Konsorcjum Crowley Data Poland. Konsorcjum zobowiązało się do budowy sieci Temidy w ciągu ponad dwóch lat. Koszt inwestycji wynosi 82 mln zł."

Po unieważnieniu oferty Crowleya firma ta odwołała się do sądu arbitrażowego przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Zdaniem spółki nie musiała ona ujawniać informacji o swoich klientach i wartości podpisanych z nimi kontraktów (to było bezpośrednim powodem unieważnienia oferty). Spółka argumentowała swoje stanowisko ochroną pozycji konkurencyjnej. Następnie sprawa trafiła do sądu okręgowego, który to zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego.

20 października 2005 r. Sąd Najwyższy przyjął uchwałę (sygn. IIICZP 74/05), która rozstrzygnęła wątpliwości prawne, jakie pojawiły się na tle omawianego przetargu. Firma nie musiała ujawniać informacji o swoich klientach.

W efekcie sąd okręgowy nakazał przywrócić ofertę Crowley, co się rzeczywiście stało, a Ministerstwo Sprawiedliwości wybrało właśnie ją.

Przeczytaj również: Usprawnianie sądów przez informatyzację, Homologacja systemów sprawiedliwości, Wymiar sprawiedliwości i jego platforma...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>