Dwaj skazani za wirusa T-K Worm

Dwaj młodzi mężczyźni (24-letni Andrew Harvey i 22-letni Jordan Bradley) zostali skazani za stworzenie oraz rozpowszechnienie wirusa T-K (Troj/TKBot-A). Wirus pozwalał chłopakom na przejęcie kontroli nad zainfekowanymi maszynami. Różne służby i redakcje szacują światowe szkody spowodowane działaniem tego wirusa na miliony dolarów.

Onet.pl za PAP: "Sąd w Newcastle w północno-wschodniej Anglii skazał na karę trzech i sześciu miesięcy pozbawienia wolności dwóch hakerów, którzy stworzyli wirus (T-K Worm), którym zainfekowali tysiące komputerów w różnych krajach świata". Szybkie przeszukiwanie sieci daje potwierdzenie w tekstach Times Online, VNUNet.com, ZDNet, czy the Register. BBC pokazuje nawet zdjęcia skazanych.

Wirus (a raczej "koń trojański") Troj/TKBot-A znany jest również pod nazwami Backdoor.IRC.Demfire, IRC-Sdbot.dr, Backdoor.Tkbot... Po uruchomieniu się umożliwia potencjalnemu "hakerowi": pobranie informacji o użytkowniku systemu, ściąganie plików z zaatakowanego komputera, załadaowanie plików do zaatakowanego komputera, uruchamianie programów (w tym tych załadaowanych przez hakera), umożliwia dostęp do zaatakowanego komputera na poziomie administracyjnym, umożliwia uzycie zaatakowanego komputera do przeprowadzania ataków DDoS (Distributed Denial of Service). Wirus rozpowszechniany był za pomocą komunikatorów, kanałów IRC. Jeden z komputerów policyjnych zainfekował (co usłyszał sąd z Newcastle) 19 tys innych komputerów w dwa tygodnie. Gdy trojan był uruchomiony po raz 11 – przeprowadzał atak na serwer, którego parametry znajdowały się w pliku konfiguracyjnym(!).

Obaj wspomniani wyżej mężczyźni nie byli wcześniej karani, a sąd stwierdził, że nie kierowali się chęcią zysku (ponoć "upajali się władzą nad komputerami"). Obaj przyznali się do tego, że "od 31 grudnia 2001 do 7 lutego 2003 roku działali w zmowie w celu bezprawnej i rozmyślnej modyfikacji komputerów. Aresztowano ich w 2003 roku (co podkreślają wszystkie prawie serwisy: dzięki wspólnej akcji specjalnej brytyjskiej jednostki zwalczającej przestępczość komputerową oraz amerykańskich służb). Panowie byli członkami grupy hakerskiej znanej pod nazwą THr34t Krew (jak ktoś nie wie, to "3" odpowiada literze "e" a "4" to "a"). Harvey został skazany na trzy miesiące a Bradley na sześć miesięcy pozbawienia wolności.

SecurityProNews pisze, że w tym samym roku, w czerwcu, aresztowano w USA Raymonda Steigerwalta, którego skazano następnie na 21 miesięcy pozbawienia wolności w związku z zainfekowaniem wirusem T-K komputera amerykańskiego Departamentu Obrony (US Department of Defence). Na podstawie wyroku miał też wypłacić departamentowi odszkodowanie w wysokości 12 tys. dolarów.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>