Przenoszenie numerów: wyrok i obowiązek

Prawo telekomunikacyjne wprowadziło zasadę, zgodnie z którą abonent ma prawo zachować dotychczasowy numerów przy zmianie operatora. Prezes URTiP jakiś czas temu przedstawił harmonogram realizacji tego obowiązku. Operatorzy zaskarżyli decyzję prezesa. Mamy pierwszy wyrok WSA w takiej sprawie.

Puls Biznesu: Jest wyrok w sprawach tzw. przenoszenia numerów. Operatorzy mają zapewnić te usługę bez oglądania się na URTiP - orzekł sąd.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie ze skargi Polkomtela: "URTiP nie ma obowiązku ani prawa aktywnego udziału w spełnianiu przez operatorów ich ustawowego obowiązku" (sąd oddalił skargę Polkomtela na wyznaczenie innego terminu wprowadzenia zmian). Niebawem czeka nas wyrok w sprawie ze skargi Ery.

Niestety na stronach Urzędu Regulacji Telekomnunikacji i Poczy nie ma jeszcze komunikatu dotyczącego wspomnianego wyżej wyroku.

Zgodnie z harmonogramem Prezesa URTiP przenaszalność numerów między operatorami ma być zagwarantowana do 10 października. Wyrok WSA prawdopodobnie nie zapewni realizacji tego obowiązku, chociaż, jak pisze Gazeta Wyborcza: "Już za tydzień blisko połowa właścicieli telefonów komórkowych będzie mogła żądać zachowania numeru przy zmianie operatora. Firmom nie udało się tego zablokować w sądzie"

Usługa przenoszalności numerów miała być dostępna dla polskich abonentów już rok temu. Komisja Europejska prowadzi od lutego przeciwko Polsce postępowanie w związku z niedostosowaniem prawa krajowego do obowiązków prawa wspólnotowego.

Polityka zaś pisze, że z realizowania ustawowego obowiązku "w praktyce może wyniknąć nielichy bałagan".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>