Rząd brytyjski porzuca plany zdalnych wyborów - jeszcze nie czas na e-voting

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, iż porzuca plany wprowadzenia rozwiązań e-voting (pozwalającej na głosowanie poprzez internet i telefon w nadchodzących wyborach lokalnych 2006 roku). Zdaniem minister Harriet Harman - jeszcze nie nadszedł odpowiedni czas na przeprowadzanie głosowania w taki sposób.

Jak pisze EDRi w nadesłanym właśnie newsletterze - to znaczny zwrot w dotychczasowej polityce, gdyż Laburzyści zwykle byli bardzo entuzjastycznie nastawieni do wszelkich form zdalnego głosowania (właśnie za pomocą internetu czy telefonów), przedkładając takie rozwiązania nad elektroniczne maszyny do głosowania (takie jak używane w Belgii czy Holandii).

Konserwatyści (w tym odpowiednik minister Harman w gabinecie cieni) przyjęli decyzję o porzuceniu pilotażowego projektu z zadowoleniem.

O sprawie piszą takie serwisy jak J-dom.org, BBC oraz Independent

Przeczytaj felieton: Trudny wybór elektroniczny

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>