Informatyka prawnicza

autorzy:

Wiewiórowski Wojciech, Wierczyński Grzegorz

wydawca:

Kantor Wydawniczy ZAKAMYCZE

ISBN:

83-7444-208-5

stron:

358

od wydawcy:

Podręcznik omawia teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z informatyką prawniczą i teorią informacji prawnej. Jest przeznaczony do prowadzenia zajęć z przedmiotu "technologia informacyjna" na wydziałach prawa i administracji. Powinien być również przydatny wszystkim osobom, które w pracy zawodowej korzystają ze współczesnych polskich systemów informacji prawnej, takich jak: System Informacji Prawnej LEX, programy LexPolonica, System Informacji Prawnej Legalis czy dostępny na stronie internetowej Sejmu Internetowy System Aktów Prawnych.

Podtytuł podręcznika brzmi: Technologia informacyjna dla prawników i administracji publicznej

kilka słów od siebie:

Może zanim o książce napisze (wszak dopiero się pojawiła w zapowiedziach Zakamycza i nikt jej jeszcze nie miał w ręku), to przedstawię biogramy autorów:

Wojciech R. Wiewiórowski - kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi badania naukowe z zakresu podstawowych problemów informatyki prawniczej i prawa nowych technologii - w tym problematyki neutralności technologicznej państwa, informatyzacji administracji publicznej oraz zastosowania ontologii prawniczych w sieci semantycznej.

Grzegorz Wierczyński - asystent w Pracowni Informatyki Prawniczej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji na temat informatyki prawniczej i zasad techniki prawodawczej (m.in. współautor komentarza Zasady techniki prawodawczej. Komentarz do rozporządzenia, Warszawa 2003). Od 1999 r. współpracuje z Wydawnictwem Prawniczym LEX, jest członkiem zespołu redakcyjnego Systemu Informacji Prawnej LEX.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>