Eurodeputowani będą wykluczeni z decyzji w sprawie retencji danych?

Eurodeputowani są lekko zaniepokojeni (nie tylko oni zresztą) tym, że decyzja w sprawie uregulowania kwestii tzw, retencji danych teleinformatycznych ma się odbyć poza Parlamentem Europejskim... Kto zatem będzie decydował o podsłuchiwaniu naszych rozmów telefonicznych, poczty elektronicznej i SMSów?

Jak pisze EU Observer zanosi sie na to, że Komisja Europejska będzie chciała uregulować całą sprawę poza dyskusją polityków pochodzących z wyborów w krajach członkowskich. Być może zrobi to na zasadzie kodecyzji albo porozumienia międzyrządowego.

Cały czas trwa akcja Data retention is no solution (czyli: zbieranie danych nie jest rozwiązaniem problemu), w którą zaangażowane są organizacje zrzeszone w EDRi. Pod petycją przeciwko zbieraniu danych zebrano ponad 21 tys podpisów w całej europie.

Wedle obecnych projektów mają być zbierane bilingi i inne logi dotyczące połączeń, a nie sama treść SMSów czy maili, ale jednak ktoś to będzie zbierał, a niewiadomo kto będzie kontrolował kontrolujących.

Zaniepokojeni Eurodeputowani mówią, że sprawa może skończyć sie w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, jeśli Parlament Europejski zostanie wyłączony z procesu ustalania prawa w tej sprawie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>