Pozwany za komentarze użytkowników

Coraz częściej słyszy się o tym, jak to prowadzący serwis internetowy ma kłopoty natury prawnej w związku z działaniami swoich użytkowników. I w tym przypadku tak jest - Aaron Wall został pozwany przez Traffic-Power.com za komentarze, które pojawiły się w blogu Aarona.

Jak pisze Dziennik Internautów za the Wall Street Journal: "25-letni Wall prowadzi blog SEOBook.com, który służy jednocześnie promocji jego książki o tym samym tytule, co adres witryny. Książka, jak i strona traktują ogólnie o zagadnieniach optymalizacji stron w wyszukiwarkach. Mężczyzna dopuszcza na swoim blogu anonimowe komentarze".

No więc właśnie. Został pozwany. W warunkach polskich mógłby również być pozwany, gdyż wydawca (obojętnie czy blogu, czy gazety) mający wpływ na to czy dany komentarz może być publicznie dystrybuowany czy też nie - jest osobą odpowiedzialną za treść swojego serwisu. Dlatego wydawcę prasy można pozwać za treść publikowanych u niego ogłoszeń i reklam, a piszącego sobie internetowy blog za komentarze odwiedzających (w przypadku, gdy nie usunął na żądanie).

więcej przemyśleń dotyczących tego tematu w dwóch felietonach: Nieskuteczna klauzula nieodpowiedzialności oraz Nie każdy uzna, że deszcz pada

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>