Znów mowa o oszuście na stronach policji

Ktoś pewnie uzna, że się czepiam, ale na stronach policji znów można przeczytać: "Interetowy oszust zatrzymany". Gdzie tu domniemanie niewinności? Koś naprawdę potrzebuje mieć wilki sukcesik i z racji tego publikuje na stronach internetowych informacje zastępując sąd, który decydować ma o winie lub niewinności podejrzanego?

Na stronie Komendy Stołecznej Policji czytamy: "W ręce policji wpadł 22-letni Artur K. podejrzewany o tzw. „oszustwa internetowe”. Według dotychczasowych ustaleń oszukał około 200 osób w całej Polsce. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

Tu już lepiej. Ktoś pokusił się o napisanie "podejrzewany". Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, a chodzi o "sprzedaż na aukcji, bez przesyłania towarów". Pragnę zauważyć, że nawet takie przyznanie się nie oznacza, że wolno pisać, iż mężczyzna jest "oszustem".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>