Kalifornia: wstrzymano prace legislacyjne nad moratorium na identyfikację dokumentów

W Kalifornii zaproponowano wspieraną przez organizacje broniące praw człowieka i obywatela regulację stanową, która czasowo miała wstrzymywać wprowadzanie wszelkich metod elektronicznej identyfikacji dokumentów takich jak prawa jazdy czy paszporty. Pod wpływem przemysłu prace nad projektem ustawy odłożono jednak na rok.

Propozycję ustawy the Identity Information Protection Act of 2005 (SB 628) złożył senator Joe Simitian, jednak, jak pisze CNet, pod wpływem lobby przemysłowego czasowo wstrzymano prace nad nią.

Przemysł argumentuje, że pracuje nad technologiami gwarantującymi ochronę prywatności oraz bezpieczeństwo takich danych. Zdaniem przeciwników regulacji, tj. m.in. the American Electronics Association, prace nad projektem posuwały się zbyt szybko, sam projekt zbyt kompleksowo regulował rynek i nie był zbyt dokładnie przedyskutowany...

Projekt regulacji zaproponowany przez Simitiana wspierany jest przez organizacje walczące o prawa człowieka, w tym the American Civil Liberties Union, the Electronic Frontier Foundation oraz the Privacy Rights Clearinghouse.

Gdyby taka ustawa weszła w życie (a starano się ją w miarę szybko przepchnąć przez proces legislacyjny, ze względu na "sezon prawodawczy") ustanawiałaby trzyletnie moratorium na stosowanie elektronicznych technologii identyfikujących, w tym RFID, w dokumentach stanowych, co poza paszportami czy prawami jazdy miałoby zastosowanie też do takich dokumentów jak elektroniczne legitymacje studenckie czy karty biblioteczne.

W USA toczy sie publiczna debata dotycząca ochrony prywatności naruszanej potencjalnie przez tego typu "śledzące" technologie. Testuje się tam już paszporty z wbudowanymi znacznikami RFID.

Również w Europie trwa "niemrawa" debata dotycząca zaopatrywania paszportów w elektroniczne chipy, w których zapisane byłyby dane posiadacza. Z tym wiąże się pojemne hasło wprowadzenia danych biometrycznych do dokumentów identyfikujących

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>