WTO: USA ma dostosować prawo dotyczące hazardu
USA musi wprowadzić zmiany we własnych regulacjach, tak, by nie dyskryminować zagranicznych operatorów. Ma to zrobić do kwietnia przyszłego roku - tak postanowiła Światowa Organizacja Handlu (WTO). Sprawę na łamach VaGla.pl można było śledzić od 2000 roku, gdy w USA został zkazany Jay Cohen, współwłaściciel firmy World Sports Exchange.
Następnie, w 2003 roku, karaibskie kraiki (Antigua, Barbuda) złożyły skrgę na USA - właśnie do Światowej Organizacji Handlu. Ich zdaniem działania USA były dyskryminujące i na mocy porozumień handlowych Stany powinny dopuścić świadczenie z innych krajów usług za pomocą sieci (w tym właśnie usług hazardowych) amerykańskim obywatelom.
Stany Zjednoczone argumentowały, że - gdy w 1995 roku, gdy powstawała Światowa Organizacja Handlu, hazard był wyłączony z zakresu zainteresowań tej organizacji. Zresztą - zdaniem USA - działania blokujące świadczenie usług hazardowych swoim obywatelom poprzez granice nie naruszają porozumień handlowych.
W marcu 2004 roku WTO wydało pierwszą w swej historii decyzję dotyczącą internetu, która właśnie zapadła w tej sprawie. Zgodnie z nią - USA działało wbrew porozumieniom WTO. Stany Zjednoczone postanowiły odwołać się od decyzji Międzynarodowej Organizacji Handlu.
Zapadło drugie orzeczenie WTO (w kwietniu 2005 roku). Generalnie - część restrykcji amerykańskich dotyczących hazardu może pozostać, jednak prawo amerykański i tak musi ulec zmianie (do 3 kwietnia 2006 roku), gdyż dyskryminuje zagraniczne podmioty. Pełne orzeczenie wraz z wytycznymi WTO (114KB PDF), które datowane jest na 19 sierpnia 2005, właśnie udostępniono online.
Przeczytaj również felieton: Czerwone wygrywa czarne przegrywa
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>