Kto wynalazł interfejs iPoda?

W październiku 2002 roku firma Apple złożyła w Amerykańskim Urzędzie Patentowym (U.S. Patent and Trademark Office) wniosek o zastrzeżenie jako wynalazku sposobu sterowania odtwarzaczem muzycznym w iPodach. Ta "specjalna metoda" dotyczy obracanego pierścienia, umieszczonego na przednim panelu urządzenia. Tylko, że wniosek został odrzucony, a to dlatego, że 5 miesięcy wcześniej podobny "wynalazek" urzędowi zgłosiła firma Microsoft. Apple zbyt długo zwlekał...

Microsoft wydał oświadczenie, zgodnie z którym - ze względu na dobre relacje pomiędzy oboma firmami - pozwoli Apple na korzystanie z opatentowanego przez firmę rozwiązania na zasadzie licencji...

iPody były w sprzedaży nieco wcześniej, niż Microsoft złożył swój wniosek patentowy, dlatego Apple uważa, że urzędnik oceniający wniosek patentowy pomylił się. Stąd - prawdopodobnie - Apple zaskarży te czynności patentowego "egzaminatora".

Upłynęło już pięcioletnie "zawieszenie broni" zawarte pomiędzy obiema firmami w 1997 roku, a polegające na wymianie patentowej (wzajemnym licencjonowaniu opatentowanych przez firmy rozwiązań - cross-licensing arrangement). Nikt się jakoś nie spieszy, by tę umowę przedłużać, chociaż rozmowu są prowadzone.

Apple wciąż ma kilka opcji - może podważać przed urzędem patentowym wniosek patentowy Microsoftu wskazując na swoje pierwszeństwo (powołując sie na funkcjonowanie na rynku iPodów). Może też złożyć wniosek, by urząd patentowy sam przeprowadził dochodzenie w sprawie autorstwa wynalazku. Apple może również nieco zmodyfikować swój wniosek tak, by nie naruszał on "wynalazku" firmy Microsoft...

Kto będzie wynalazcą interfejsu iPoda? Dowiemy sie nie wcześniej niż za pół roku.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Pewnie przedsiebiorstwo Apple...

Mysle ze "na spokojnie" Apple uda sie "oprotestowac" to zgloszenie patentowe nr 20040055446.
Biore pod uwage polityke prawa, m.in fakt reformy prawa patentowego w USA. Zobacz najnowsze poprawki do Patent Reform Act of 2005 (plik PDF).
Czas pokaze.

Reforma

Musiałbym się nieco bardziej wczytać w tę reformę, żeby wyrobić sobie zdanie, ale że właśnie mam umówioną wizytę u lekarza, bo mnie jakaś 'ptasia grypa' chyba dorwała, to nie mam siły. Komentarze na ten temat dostępne są też na Slashdocie, który cytuje serwis Law.com. Może masz Tomku ochotę jakieś opracowanie tego zagadnienia sporządzić? Byłoby miło.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

"Patent na iPoda"

Tak wogole to z tym "patentem na iPoda" jak to zwykle bywa tworzy sie maksymalnie rozdmuchane zamieszanie (zobacz serwisy internetowe: blogi i czasopisma).
Wystarczy wczytac sie (zgloszenie nr 10/158,674), w takie zagadnienia jak zastrzezenia patentowe, ktore wplynely i rysunki. To w zadnym przypadku nie jest ubieganie sie o patent na "przenosne urzadzenie grajace" (slaby jestem z formulowania zastrzerzen ;) Jak zwykle niekompetentna prasa robi z igly widly.
Tak z innej beczki cos dla "wynalazcow" - The Prior-Art-O-Matic.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>