O licealistach, kontach bankowych i kradzieży wirtualnej kasy

Jak pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza za Gazetą Olsztyńską: "dwaj licealiści z Olsztyna okradali internetowe konta klientów jednego z największych banków na świecie". Zatrzymali ich policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej KWP w Olsztynie. Młodszy ma 17 lat, starszy zaś 18.

Gazeta Wyborcza: "Policjanci nie chcą zdradzić kulisów bezprecedensowego w Polsce włamania do systemu obsługi kont internetowych. Celem ataku był jeden z największych i najbardziej znanych gigantów finansowych świata!".

Bankowcy nabrali "wody w usta", Policja bada sprawę, która wyszła na jaw dzięki klientom banku. Stwierdzili oni, że z ich kont zniknęły środki. "W reklamacjach do banku napisali wyraźnie, że ktoś włamał się do ich komputerów".

Newsweek zaś w tekście W sieci gangu pisze: "Wirtualna przestrzeń jest dla cyberzłodzieja prawdziwym terenem łowieckim. Dla jednych łupem są numery kont i kart kredytowych. Inni polują dla czystej satysfakcji bycia lepszym.

Cóż. Tekst może trochę w swej poetyce mający może siać pewną grozę i roztaaczać aurę hackerskiego mistycyzmu; czytelnicy Newsweeka będą się teraz trochę bardziej bali hackierów, no ale wiele w nim smutnej prawdy. Cytowana jest nadkom. Violetta Rakowiecka, naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp: "zdarza się, coraz częściej, że szukająca przygody w sieci, uzdolniona informatycznie młodzież wciągana jest do zorganizowanych grup przestępczych, które wirtualną przestrzeń wybrały na miejsce bandyckich łowów"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>